Dzisiaj post z serii: popatrzmy na ładne rzeczy. A może raczej nie tylko ładne, bo i ciekawe – chciałam wam bowiem pokazać nietypowe, unikalne, a czasem i po prostu dziwne projekty książek, które istnieją sobie gdzieś na naszym ziemskim padole. Wśród nich, między innymi: książka zaprojektowana do spalenia, książka świecąca w ciemności i książka jadalna. No, to co? Zaczynamy!
1. Ray Bradbury, „Fahrenheit 451”.
Projekt: Elizabeth Perez, http://eliperez.com

„Fahrenheita 451” pewnie kojarzycie – to opowieść o totalitarnym świecie, w którym rolą strażaków jest palenie książek. Jakiś czas temu Elizabeth Perez stworzyła projekt specjalnej edycji tej historii – gruby grzbiet książki został zadrukowany papierem takim, jak grzbiety pudełka od zapałek – czyli pozwalającym takąż zapałkę zapalić, a sama zapałka zastępuje liczbę 1. Tę można zresztą wyjąć i, jeśli nie zrozumieliśmy przesłania „Fahrenheita” albo jesteśmy artystą pragnącym zrobić widowiskowy performance, wykorzystać.
2. Snoop Dogg, „Rolling Words”
Projekt: Pereira & O’Dell, https://pereiraodell.com


Podobna idea przyświecała projektantom ze studia Pereira & O’Dell przy projektowaniu książki „Rolling Words” z utworami Snoop Dogga. Ta również przeznaczona jest do spalenia – ale z dodatkowym twistem. Książka zrobiona jest bowiem z papieru zrobionego z nasion konopii indyjskich, a od grzbietu, podobnie jak w przypadku „Fahrenheita”, również można odpalić zapałkę. Na dodatek kartki są perforowane, żeby łatwiej można było je wyrwać i użyć do odurzania się… muzyką.
3. „Das Echte und Einzige Kochbuch”
Projekt: Korefe, https://www.korefe.de



Odchodzimy od tematu palenia i przechodzimy do pieczenia – co powiecie na książkę kucharską, którą można, dosłownie, zjeść? Otóż w 2012 roku wydawnictwo Gerstenberg poprosiło projektantów ze studia Korefe o stworzenie właśnie takiego dzieła. „Prawdziwa książka kucharska” instruuje czytelnika, jak zrobić idealną lasagnę – a każda strona „książki” to kolejna warstwa makaronu do tego właśnie potrzebna.
4. „Good Ideas Glow in the Dark”
Projekt: grupa Adris, https://www.adris.hr/en/, Bruketa&Zinic: http://bruketa-zinic.com


A co powiecie na książkę świecącą w ciemności? W 2008 grupa Adris stworzyła wyjątkową wersję swojego corocznego raportu z działalności, zatytuowaną „Dobre pomysły świecą w ciemnościach”. W świetle dziennym książka wydaje się być całkowicie biała i pozbawiona tekstu na okładce – z kolei kiedy zapadnie mrok, zostajemy uraczeni fluorescencyjnym tytułem i grzbietem.
5. „On Such a Full Sea”, Chang-rae Lee
Projekt: Makerbot, https://www.dezeen.com/tag/MakerBot/


Ostatnia na liście jest pozycja, którą trochę trudno byłoby ustawić w rzędzie na półce – głównie dlatego, że jej okładka jest trójwymiarowa. Nie mówimy tu też wcale o efekcie „głębi” rodem ze starych pocztówek „3D”. W 2014 roku wydawnictwo Riverhead we współpracy z firmą Makerbot stworzyło okładkę dla powieści koreańsko-amerykańskiego autora, Chang-rae Lee, wydrukowaną na drukarce 3D. Okładka jest wypukła, a rozciągnięte litery łączą się z bardziej „tradycyjną”, twardą oprawą pod spodem. Ta edycja liczyła jedynie 200 egzemplarzy, z których każdy kosztował 150 dolarów.