40. Gdzie czytać w sieci o książkach?

Blogi książkowe to świetny wynalazek – wiem, w końcu sama taki prowadzę! Na większości z nich na próżno jednak szukać mozna świeżych wieści ze świata literatury, a i pogłębione eseje na tematy okołoliterackie nie pojawiają się wcale tak często. Gdzie czytać zatem w sieci o książkach? Poniżej kilka stron, zarówno polsko, jak i angielskojęzycznych, które odwiedzam często w poszukiwaniu świeżych newsów.

Po polsku

Booklips.pl

Portal przede wszystkim newsowy, ale nie tylko – znajdziecie tutaj też recenzje, wywiady, informacje o książkowych zapowiedziach i podobne teksty. Booklips zajmuje się literaturą zarówno światową, jak i polską, nie pomijając żadnego gatunku – dowiecie się z niego o rodzimych festiwalach i konwentach, ale też najnowszej ekranizacji powieści Stephena Kinga. Zdarzają się też konkursy, w których można wygrać ciekawe tytuły.

Smak książki

Portal prowadzonu przez Adama Szaję, doświadczonego reportera. Dowiecie się z niego nie tylko, co w świecie książek piszczy, ale też przeczytacie felietony różnych autorów – na przykład Wojciecha Chmielarza czy Jakuba Ćwieka. Na stronie pojawiają się też niekiedy przedpremierowo fragementy książek i informacje o wartych uwagi nowościach, a na profilu Facebook’owym autora można przeczytać ciekawe komentarze odnośnie bieżących wydarzeń w literackim światku. Szaja prowadzi też często spotkania z autorami czy panele poświęcone konkretnym kwestiom – na przykład jednolitej cenie książki.

Wiadomości Książkowe

Wiadomości książkowe to nieregularny newsletter przygotowywany przez Michała Michalskiego z Art Rage. Można je śledzić albo przez Telegram, albo dołączając do grupy „Sekcja książek i komiksów” na Facebooku – i korzystać ze zbieranych w jednym miejscu linków do ciekawych artykułów, wywiadów, esejów i felietonów.

Kulturalny człowiek

Profil Marcina Zwierzchowskiego, byłego redaktora prozy zagranicznej w magazynie „Nowa Fantastyka”, którego recenzje można przeczytać często chociażby w „Książkach” czy „Polityce”. Zwierzchowski na bieżąco komentuje popkulturowe i literackie wydarzenia z Polski i świata, podsuwa warte uwagi nowości, pisze o książkach, komiksach i serialach.

Tłusty Druk

Na Tłustym Druku przeczytać można teksty komentujące życie literackie – znajdziecie tu recenzje, felietony i eseje, a na profilu Facebookowym poza tym informacje o festiwalach, premierach i innych ważnych wydarzeniach. Na dodatek co czwartek o 15:00 można posłuchać prowadzonej przez twórców portalu audycji w radiopirat.pl – jak sami piszą, „zwięźle, solidnie i o tym, co warto wyłowić z zalewających nas potoków liter i innych symboli”.

Po angielsku

Lithub

Lithub to portal literacki o bardzo szerokim profilu – publikuje zarówno recenzje, jak i eseje i rozmowy na najrozmaitsze tematy powiązane z literaturą i sztuką. Często na jego łamach wypowiadają się sami autorzy, dzieląc się swoimi przemyśleniami o książkach, pisaniu, czy konkretnych zjawiskach społecznych. Znajdziemy tu też teksty dotyczące historii literatury, designu, tropów, motywów i trendów, ale też artykuły luźniejsze i żartobliwe – na przykład listę pięćdziesięciu najgorszych okładek klasyków, albo post o tym, jaki jest emocjonalny stosunek słynnych autorów do konkretnych znaków przestankowych.

Guardian Books

Na książkowej odsłonie Guardiana znajdziemy wszystkie obowiązkowe kategorie – recenzje, wywiady, eseje, powiadomienia o nowościach. Najciekawsze według mnie są jednak teksty okołoliterackie – czasem nieco absurdalne, czasem sympatyczne, czasem zwracające uwagę na konkretne tendencje czy problemy znajdujące swoje odzwierciedlenie w literaturze. Guardian ma też sekcję poświęconą literaturze dziecięcej i młodzieżowej, a jeśli interesują was opinie i poglądy waszych ulubionych pisarzy na tematy nie związane z książkami, to też znajdziecie tu sporo wywiadów tego typu.

The Paris Review

The Paris Review słynie między innymi ze swoich wywiadów z twórcami (u nas wydano np. dwa tomy „Sztuki Powieści” – zbiorów wywiadów o pisaniu z pisarkami i pisarzami, wypuszczonych przez Książkowe Klimaty). Na ich stronie można z kolei znaleźć też ciekawe eseje o literaturze, a na dodatek co tydzień dostać do skrzynki mejlowej wybór artykułów, opowiadań i poezji z archiwalnych numerów magazynu, dostępnych zazwyczaj odpłatnie.

BookBrowse

Portal z recenzjami, newsami, wywiadami i wszystkim tym, co powinna mieć porządna strona poświecona literaturze. Design ma trochę z ubiegłej dekady, ale nie pozwólcie się temu zniechęcić – ich newsletter poza artykułami typowo newsowymi dostarcza rekomendacji czy ciekawostek czytelniczych. BookBrowse publikuje też sporo newsów dotyczących samego publishingu, czyli np. odnośnie tego, jaki autor gdzie wydaje, jak na branżę wpływają decyzje podejmowane przez wielkie domy wydawnicze czy molochy typu Amazon. Kolejnym plusem jest to, że portal zbiera linki do artykułów poświęconych tematom okołoliterackim z innych portali, przez co można je znaleźć wygodnie w jednym miejscu.

Dopisalibyście coś do tej listy? 😉

Marta

Marta

Graficzka specjalizująca się w projektowaniu książek, studentka językoznawstwa, rysowniczka. Pasjami czyta fantastykę i sci-fi, nie pogardzi dobrym reportażem, kryminałem, czy literaturą popularnonaukową. Z uporem maniaka analizuje rzeczy.

Leave a Reply