45. Polscy projektanci, czyli kto stworzył twoją ulubioną książkę

Czasy, kiedy okładki polskich książek straszyły z regałów koszmarną typografią i niezrozumiałymi zlepkami niedopasowanych ilustracji odchodzą powoli w zapomnienie. Na rynku pojawia się coraz więcej pozycji wydanych z prawdziwym pietyzmem i dbałością o najmniejszy nawet szczegół – a polscy projektanci i projektantki coraz częściej sięgają po nietypowe rozwiązania. Wielu_e z nich wyrobiło już sobie niemałą renomę, a ich prace można rozpoznać na pierwszy rzut oka.

A ty, wiesz kto zaprojektował okładkę twojej ulubionej książki? W tym tekście – mini galeria najciekawszych polskich okładek ostatnich kilku lat i sylwetki ludzi, którzy za nimi stoją.

Wydawnictwo Karakter – Przemek Dębowski

Karakter znany jest z wydawania ambitnych, często artystycznych pozycji, zaprojektowanych w minimalistycznym, ale natychmiast rzucającym się w oczy stylu. Nie bez powodu – jego założycielem jest Przemek Dębowski, który sam zajmuje się właśnie projektowaniem, a poza pracą w swoim wydawnictwie zdarza mu się też projektować dla kolegów i koleżanek po fachu.

Instagram / Facebook

Patrycja Podkościelny

Patrycja Podkościelny to ilustratorka i projektantka, której pracę możecie kojarzyć chociażby z okładki „Baśni o wężowym sercu”, czyli powieści Radka Raka, która niedawno zdobyła nagrodę Nike. Współpracuje często z wydawnictwem Powergraph (projektowała też okładki kilku książek Wita Szostaka), oraz z wydawnictwem Cyranka.

Instagram / Facebook

Fajne Chłopaki

Studio graficzne z Łodzi, które odpowiedzialne jest za okładki książek wydawanych m. in. przez Państwowy Instytut Wydawniczy – kilka z nich zostało uznanych przez Politykę za najlepsze okładki pozycji wydanych w Polsce w 2018 i 2019 roku. Współpracują też z wieloma innymi wydawnictwami – na przykład z Czarnym czy Wydawnictwem Literackim i stworzyli oprawy dla pokaźnej ilości wydawniczych bestsellerów.

Instagram / Facebook

Piotr Cieśliński – Dark Crayon

Przechodzimy do fantastyki – i tu osobą, którą absolutnie trzeba znać, jest właśnie Piotr Cieśliński. Współpracuje z największymi wydawnictwami wydającymi fantastykę w Polsce – Fabryką Słów, MAG-iem, Albatrosem – a jego prace wielokrotnie przedrukowywane są też jako okładki wydań obcojęzycznych. To Cieślińskiemu zawdzięczamy między innymi okładki dla powieści Joe Abercrombie’go, serii „Artefakty” MAG-a czy serii „Expanse”.

Instagram / Facebook

Kitsune – Mimi Wasilewska

Wasilewska to projektantka typograficzna i zwolenniczka okładkowego minimalizmu. Współpracuje z Wydawnictwem Książkowe Klimaty i Państwowym Instytutem Wydawniczym.

Instagram / Facebook

Zuzanna Malinowska

Zuzanna Malinowska projektuje książki dla wydawnictwa MG i odpowiedzialna jest zarówno za bogato ilustrowane, jak i bardzo bardzo minimalistyczne projekty.

Facebook

Oraz…

Powyższa szóstka nie wyczerpuje naturalnie szeregu rodzimych projektantów i projektantek – to tylko wprowadzenie do tematu. Znaleźliście wśród nich swoich faworytów? Macie ulubionych twórców, których prace rozpoznajecie w księgarni na pierwszy rzut oka? Kogo dodalibyście do tej listy?

Marta

Marta

Graficzka specjalizująca się w projektowaniu książek, studentka językoznawstwa, rysowniczka. Pasjami czyta fantastykę i sci-fi, nie pogardzi dobrym reportażem, kryminałem, czy literaturą popularnonaukową. Z uporem maniaka analizuje rzeczy.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Marcin

  Mam kilka książek Neila Gaimana, których autorem ilustracji na okładce jest Dark Crayon. Opracowaniem okładki zajął się Piotr Chyliński. To seria z niestandardowo zapisanym tytułem książki w wersji z poprzestawianymi kolorowymi literami. Okładka taka nie jest może bardzo piękna, ale mnie się podoba ten pomysł. Poza tym doceniam okładki do „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” pana Rafała Kosika.
  Ale przyznam się też szczerze, że dotychczas nie zwracałem uwagi na nazwiska autorów okładek czy opracowań okładek, ale obiecuję, że to się zmieni 🙂

  1. Marta

   Kojarzę tę serię, faktycznie jest fajna 🙂 A Meekhan ma okładki bardzo oldschoolowe ale też fajne, wyróżniają tę serię.

   Dla mnie obserwowanie projektantów to też często sposób na znalezienie fajnych książek – wielu artystów pracuje z konkretnymi wydawnictwami czy przy konkretnego rodzaju książkach, więc zdarzało się, że znalazłam fajną serię, bo mignął mi znajomy styl ilustracji na okładce. 🙂

Leave a Reply