Polecanki i wygrzebki XI – długie serie fantasy, w które warto się wciągnąć

W tym miesiącu w polecankach – kilka wielotomowych serii, które oferują świetną rozrywkę, jeśli macie ochotę wciągnąć się w coś dłuższego, a w wygrzebkach – kilka zestawień najlepszych okładek zeszłego roku, o kryzysie na rynku papieru (tak, książki będą droższe!), ale też o ośmioletnim autorze lokalnego bestsellera.

Polecanki

Okładka książki "Imperium Czerni i Złota", Cienie Pojętnych. Post: Polecanki i wygrzebki, serie fantasy.

Cienie pojętnych, Adrian Tchaikovsky. wyd. REBIS.

Licząca sobie 10 tomów, seria ta była debiutem pisarskim Adriana Tchaikovsky’ego – i od samego początku pokazuje, że autor nie tylko pisze nieźle, ale i ma świetne pomysły oraz smykałkę do światotwórstwa. Tchaikovsky jest zafascynowany insektami – podobne elementy to stały motyw w jego książkach – i na tej fascynacji oparł też pomysł na „Cienie pojętych”. Różnorodni bohaterowie mają cechy rozmaitych owadów – ważek, os, żuków i innych – a akcję pchają do przodu działania wojenne, które Imperium Os prowadzi przeciw nieco rozleniwionych pokojem Miastom Nizin.

Kłamstwa Locke'a Lamory Scott Lynch.

Kłamstwa Locke’a Lamory, Scott Lynch. Wyd. MAG.

Jeśli lubicie bohaterów o skomplikowanej moralności, zawiłe intrygi i nieoczekiwane zwroty akcji, to seria Niecni Dżentelmeni powinna się wam spodobać. Tomów jak na razie jest 4 – w tym przetłumaczone na polski 3 – ale to jeszcze nie koniec – jeśli wierzyć Goodreads, w planach są trzy kolejne. Na kartach powieści Lyncha podążamy tropem grupy złodziei, której przewodzi Locke Lamora. Śledzimy historię nie tylko poszczególnych skoków, ale też splątanych rodzinnych i przyjacielskich więzi, a wszystko to w dopracowanym, tętniącym życiem świecie.

Temeraire. 1. Smok Jego Królewskiej Mości (e-book) - Naomi Novik - Ebook w  SwiatKsiazki.pl

Temeraire, Naomi Novik. Wyd. REBIS.

Jeśli hasła: „smoki” oraz „wojny napoleońskie” wydają wam się nie mieć zbyt wiele wspólnego, seria Temeraire została stworzona właśnie po to, żeby udowodnić wam, że się mylicie. Tomów liczy sobie dziewięć, a jej akcja toczy się właśnie w świecie, w którym Napoleon inwazję na Anglię zamierza przeprowadzić za pomocą skrzydlatych sił powietrznych. Temeraire to imię smoczego bohatera, który wraz ze swoim jeźdźcem – Willem Laurncem – zostaje rzucony w wir walk i niespodzianek.

Wygrzebki

  • Scribd o najgorętszych trendach czytelniczych zeszłego roku. Najpoczytniejszą książką platformy było, co dobrze oddaje zeszłoroczne nastroje, The Subtle Art of Not Giving a Fuck.
  • Smak Książki o tym, że na rynku trwa kryzys papieru – i że w związku z tym możemy spodziewać się sporych wzrostów cen książek.
  • Pamiętacie apkę, dzięki której można było znaleźć swojego sobowtóra na słynnym obrazie? Google stworzyło wersję dla piesków.
  • Jeśli czytacie beletrystykę, to kojarzycie pewnie powieści Oceana Vuonga, autora takich pozycji jak Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę. Vuong to stosunkowo młody autor – jest po trzydziestce – przez co jest aktywny na mediach społecznościowych. Fakt ten wykorzystali australijscy licealiści, którzy po zmierzeniu się z koniecznością interpretacji fragmentu tekstu Vuonga na egzaminach, zalali go wiadomościami z pytaniami o co mu, do cholery, chodzi.
  • Na rynku amerykańskim nie ma dobrych wieści – w USA przeczytano w 2021 mniej książek, niż w każdym poprzednim przez ostatnie 30 lat.
  • Pozostając w USA, niektóre stany zaczęły jakiś czas temu zakazywać czytania niektórych pozycji i usuwać je z bibliotek – szczególnie tych poruszająch tematy mniejszościowe lub edukacji seksualnej. Nie zapowiada się, żeby fala ta w najbliższym czasie zaczęła opadać.
  • Skończymy przyjemniej. W stanie Idaho pewien ośmiolatek samodzielnie napisał i zilustrował swoją książkę, po czym ukrył ją na półce miejscowej biblioteki. Książka okazała się takim hitem, że obecnie na liście oczekujących figuruje ponad 50 osób. Młody autor zapowiada sequele.

Najlepsze okładki zeszłego roku

Poniżej kilka wybranych linków do zestawień najciekawszych okładek. Listy takie tworzy cała rzesza portali i pozycje na nich mają tendencję się powtarzać – załączam więc trzy najciekawsze.

Marta

Marta

Graficzka specjalizująca się w projektowaniu książek, studentka językoznawstwa, rysowniczka. Pasjami czyta fantastykę i sci-fi, nie pogardzi dobrym reportażem, kryminałem, czy literaturą popularnonaukową. Z uporem maniaka analizuje rzeczy.

Leave a Reply